1. Kontaktní ženský sport původem z Ameriky

2. Hráčky bruslí na trekových bruslích tzv. „quadech“

3. Na oválné dráze proti sobě hrají dva týmy o pěti hráčkách

4. Každý zápas tzv. „bout“ trvá 60 minut a je rozdělen do dvou poločasů

5. Každý poločas je rozdělen do jednotlivých kol tzv. „jamů“, které mohou trvat až 2 minuty

6. Mezi jednotlivými jamy jsou 30 sekundové pauzy, během nichž mohou týmy vyměnit hráčky a vyslat novou jammerku

7. V každém týmu je 1 jammerka a 4 blockerky (z nichž jedna je tzv. „pivot“)

Jammer – na helmě má potah s hvězdou, po zahájení hry se jammerky snaží dostat co nejrychleji skrz skupinu blockerek, tzv. „pack“, jakmile se dostanou ven, objedou trať a znovu se snaží prodrat packem – tentokrát dostávají bod za každou protihráčku, kterou v tomto kole předjedou. Jammerka, která se skrz blockerky dostane dřív, se stává tzv. „lead jammerkou“ a jako jediná má možnost odvolat jam dříve, než uběhnou 2 minuty a to poklepáním si na boky

Blocker – skupina blockerek tvoří zeď a má 2 úkoly:
1. bránit pomocí práce boků, zadku a ramen jammerce z druhého týmu, aby se dostala skrz ně a tím sbírala body
2. pomáhat svojí jammerce ve sbírání bodů tím, že jí uvolní cestu zablokováním blockerek z druhého týmu

Pivot – je blokerka, která má na helmě potah s pruhem, pokud má jammerka problémy dostat se skrz zeď blockerek druhého týmu, mohou si spolu prohodit pozice tzv. „star pass“ tím, že jammerka předá svou čepičku právě pivotovi, v té chvíli se z pivota stává jammer a po objetí jednoho kola začíná sbírat body

8. Je mnoho pravidel, která řídí a regulují hru. Pokud jakákoli hráčka poruší nastavená pravidla hry, je penalizována 30 vteřinami na trestné lavici („v penalty boxu“) a její tým po tu dobu hraje v oslabení

9. Na hladký průběh hry a dodržování pravidel dohlíží 3 – 7 rozhodčích a nebruslící pomocná síla, tzv. „NSO“. Rozhodčí zastávají tyto funkce:

Head referee – dohlíží nad celým zápasem, má konečnou autoritu ve všech rozhodnutích a penalizuje hráčky, pokud dojde k porušení pravidel
Pack referee – má za úkol sledování bruslařek v packu, jeho definici a ohlašování penalt, pokud dojde k porušení pravidel
Jammer referee – udílí body jammerkám za předjeté blockerky druhého týmu a ohlašuje penalty, pokud dojde k porušení pravidel

NSOs (Non-Skating Officials) jsou velice důležitou součástí každého boutu. Zapisují přidělené body od rozhodčích, kontrolují čas strávený v penalty boxu, zaznamenávají jednotlivé penalty,… Na zápase je poznáte podle toho, že na sobě mají ničím neoznačená (většinou bílá nebo černá) trička a drží desky s papíry v ruce 🙂

10. Poslední a nejdůležitější bod – tým s větším počtem bodů vyhrává!

Pokud chcete vidět vše výše popsané v pohybu, podívejte se na toto skvělé video.