První nábor hráček do národního ženstva

18. března 2017 se v prosecké tělocvičně gymnázia Litoměřická konal historicky první nábor do národního týmu roller derby, na jehož základě byly vybrány hráčky, aby v tomto týmu trénovaly s cílem co nejlepšího výsledku na šampionátu v Manchesteru v únoru 2018.
Jak takový nábor probíhal se podívejte očima naší spoluhráčky Mörkö, a zároveň můžete shlédnout krátký sestřih z tohoto skvělého dne zde.

Hned jak jsem ten nápad poprvé slyšela, zamilovala jsem se do něj. Český národní tým roller derby. Znělo mi to v uších několik dní a stát se součástí nároďáku se velmi rychle stalo mým snem. V den náboru jsem šla do prosecké tělocvičny nervóznější než na jakýkoliv zápas. Na zádech bágl plný bruslí a chráničů, po boku Míša alias Vile Shadow, která přijela na nábor až z Bristolu a které jsem na víkend nabídla nocleh. Když jsme dorazily na místo, byli tam už skoro všichni. Holky z Prague City Roller Derby i Hard Breaking Dolls se bavily mezi sebou, dorazily i hráčky z Vídně a Británie. Mezi nima se proplétali fotografové připraveni zachytit okamžiky historicky prvního náboru do národního týmu. Nejdříve nám výběrová komise oznámila, co se bude všechno ten den dít. Začalo se tréninkem bez bruslí s důrazem na protažení a zahřátí svalů. Čekal nás náročný den, který vyžadoval pořádnou fyzickou přípravu. Po chvíli jsme tenisky vyměnily za brusle a chrániče a začalo hodnocení našich jednotlivých dovedností. Bloky, hity, plow stopy. Jeden za druhým, téměř bez přestávky na odpočinek. Cítila jsem únavu v nohách, ale nenechávala jsem je odfláknout žádnou disciplínu. Komise bedlivě pozorovala každý pohyb a zapisovala do svých formulářů naše hodnocení. Hlavně vydržet.
Po individuálních dovednostech přišla na řadu zkouška těch týmových. Hráčky byly rozděleny do dvou týmů, jsem součástí toho v bílých dresech a s dalšími světle oděnými se na jedné polovině dráhy snažím ukázat, co ve mně je. Pomáhám jammerce prodrat se skrz pevnou zeď tvořenou hráčkami, teď jsem jammerka já, teď zase blokuju ve zdi, role se prohazují jako na běžícím pásu. Pozoruju druhý tým v černém, který je na druhé polovině dráhy. Všichni se snaží a nenechávají nic náhodě. Tolik skvělých českých hráček roller derby, na šampionát by si zasloužily jet všechny. Najednou přestávám dávat pozor, dostávám ránu, která mě skolí na zem. Teče mi krev a přijíždí pro mě záchranka. Ne, teď ne, ještě není konec a musím dokončit nábor!
Střih několik hodin. Sedím v baru s holkama, který mají nábor za sebou. Nic mi není, jen můj ret otekl a hraje všemi barvami. Zpětně se dozvídám o scrimmage, poslední části náboru, kterou jsem zmeškala. Byla náročná, po celém dni na nohou je těžké vydržet ještě hrát kontaktní hru, ale o tom to právě bylo. Všichni ale odvedli skvělou práci. Jsou unavení, zpocení a sedí tu vedle sebe, šťastní, že tenhle den mohl proběhnout.
Několik týdnů po náboru najdu ve schránce e-mail. Prošla jsem, budu moct trénovat s národním týmem. Vím, že to bude dřina, ale bude to stát za to. Český roller derby jede na šampionát, těš se, Manchestere.

Share